W obecnych czasach, swoboda obrotu sprawia, że coraz częściej w codziennych umowach mamy do czynienia z polskimi oddziałami zagranicznych spółek, szczególnie w przypadku zakładów ubezpieczeń. Umowy podpisujemy w Oddziale takiej Spółki, w umowie jako druga strona również widnieje „Oddział” – kogo w tym przypadku mamy pozwać i jak ma wyglądać prawidłowo skonstruowany pozew. Wpis przedstawia wątpliwości związane z tą sytuacją.
Co to jest Oddział ?
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w art. 5 pkt. 4 wyjaśnia, że oddział przedsiębiorcy to:
Wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.
Zgodnie z art. 85 tej ustawy przedsiębiorcy mogą tworzyć oddziały, z obowiązkiem zgłoszenia tego we właściwym dla siebie rejestrze podając m.in siedzibę i adres tego oddziału, osobę odpowiedzialną do reprezentacji.
Oddział jest samodzielny czy jednak niesamodzielny?
Do tej pory wszystko jest jasne. Czy jednak Oddział Spółki jest samodzielny?
Samodzielność Oddziału w rozumieniu ustawy charakteryzuje się przede wszystkim w decyzyjności danego podmiotu – czy może on samodzielnie podejmować działania i zaciągać zobowiązania, czy też działa jedynie w imieniu Przedsiębiorcy. Często w obrocie podpisujemy umowy nie z samymi przedsiębiorcami, ale z oddziałami, co może być mylące. Jednak z punktu widzenia prawa oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie jest samodzielny – przedmiot działalności oddziału zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce nie może wykraczać poza przedmiot działalności przedsiębiorcy zagranicznego, a sam oddział nie ma osobowości prawnej w rozumieniu prawa cywilnego.
Jak prawidłowo pozwać Oddział?
Odpowiedź jest prosta – nie pozywać Oddziału. Oddział, nie posiada własnej osobowości prawnej, i nie może zostać pozwany.
Co się stanie jeśli jednak przypadkowo pozwiemy Oddział? Pozew, prędzej czy później, zostanie odrzucony innymi słowy – Sąd stwierdzi, że ten podmiot nie może występować w procesie. Takie orzeczenie nie zamyka drogi sądowej, czyli można ponownie wnieść pozew, tym razem przeciwko prawidłowemu podmiotowi czyli samej Spółce („głównemu oddziałowi”).
Innymi konsekwencjami z jakimi należy się liczyć w przypadku pozwania oddziału spółki są:
- koszty,
- możliwość przedawnienia roszczenia,
Jeśli Sąd odrzuci pozew nie zwróci nam uiszczonej opłaty od pozwu. Jeśli postępowanie toczyło się w Sądzie, a Oddział Spółki miał profesjonalnego pełnomocnika, Sąd zasądzi zwrot kosztów jego ustanowienia.
Kolejną kwestia jest możliwość przedawnienia roszczenia jakiego dochodzimy, jeśli pozew zostanie odrzucony bieg przedawnienia roszczenia nie zostanie przerwany i może on w konsekwencji upłynąć bezpowrotnie.
Jednak, jest kilka wyjątków:
- Oddział może być pozwany w sprawach pracowniczych, gdzie występuje jako pracodawca
- główny oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń (spoza UE) może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywany – zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej,
Z uwagi na to, że sprawy z oddziałami zagranicznych przedsiębiorców są stosunkowo skomplikowane należałoby zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną będącej następstwem zastosowania lub niezastosowania się do wskazówek wynikających z wpisów umieszczanych na blogu. Każda sprawa jest inna i potrzebuje indywidualnego podejścia prawnego. Proszę o zapoznanie się z regulaminem bloga.